Önemli Hususlara İlişkin Hatırlatma

Dayanışma Sistemi

Havayolları zaman zaman uçuşlarına kapasite üzerinde satış yapabilmektedir. Bu nedenle konfirme bileti ve rezervasyonu olduğu halde, uçuşu temin edilemeyen yolcularımızın THY Dayanışma Sisteminden faydalanmaları için check in kontuarlarına başvurmaları gerekmektedir.

Batum-Hopa Uçuşları

 • Sadece Türkiye çıkışlı veya varışlı Hopa seyahatleriniz için rezervasyon işlemlerinizi web sitemiz aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye dışındaki noktalardan başlayan veya Hopa'dan Türkiye ötesi destinasyonlara olan seyahatleriniz için Batum'u seçebilir ya da satış ofislerimize başvurabilirsiniz.
 • Hopa'ya seyahat edecek yolcuların işlemleri, İstanbul'da, DIŞ HATLAR terminalinde Hopa yolcuları için ayrılmış olan kontuarda  yapılmaktadır.
 • Türkiye'deki bir havalimanından Hopa'ya gidecek olan T.C. vatandaşı yolcular, T.C. Kimlik Kartı ile seyahat edebilecektir. Yolcularımızın T.C. kimlik Kartları ile check in yaptırırken Hopa'ya devam edeceklerini belirtmeleri gerekmektedir.  Bu yolcularımız yurt dışı çıkış harcı ödemeyeceklerdir. İstanbul dışındaki diğer iç hat noktalarından seyahate başlayacak yolcularımız İstanbul'da bagajlarını almadan  transit salonundan geçerek Batum uçağımıza gideceklerdir.
 • Türkiye'deki herhangi bir Havalimanından Batum'a gidecek (Hopa'ya devam etmeyecek) yolcular pasaportları ile seyahat edecek olup, yurt dışı çıkış harcı ödemeleri gerekmektedir.
 • Hopa Terminalinden Türkiye'deki bir havalimanına gidecek yolcular T.C. Kimlik Kartları ile seyahat edecekler, yurt içi alan vergisine tabi olup yurt dışına çıkış harcı ödemeyeceklerdir.
 • Hopa'da check-in yaptırarak seyahate başlayacak yolcuların Batum-İstanbul sefer saatinden en az 3 saat önce Hopa terminalinde hazır bulunmaları gerekmektedir. 
 • Seyahate Batum'da check-in yaptırarak başlayacak yolcular dış hat statüsündedir.  Pasaportla seyahat edeceklerdir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne Seyahat Edecek Reşit Olmayan Yolcularımızın Dikkatine

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında Türkiye Vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyetine Pasaport Yerine Kimlik Belgesi ile Seyahat Etmeleri Hakkında Anlaşma" gereğince KKTC'ye nufüs cüzdanıyla seyahat etmek üzere hudut kapılarına gelen reşit  olmayanlar  ve mahçurların çıkış işlemleri  için kanuni mümessillerinin muvafakatını belirten noterce ve resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatnameri ibraz etmekleri gerekmektedir.
Batum Havalimanı yoluyla Hopa'ya Seyahat Edecek Reşit Olmayan Yolcularımızın Dikkatine;
Gümrük kuralları gereği Batum Havalimanı yoluyla Hopa terminaline Türkiye Cumhuriyeti kimlikleriyle yalnız seyahat edecek olan Türk vatandaslarından reşit olmayan çocuklar ve mahçurlar için anne ve babasının her ikisinin noterden veya resmi makamlarca düzenlenen muvafakati olması gerekmektedir.

Kısıtlamalı / Promosyon Bilet

 • Kısıtlamalı ya da promosyonel bir biletin kullanılmaması ya da iadesi durumunda hak kaybına uğrayabilirsiniz.
 • İnternet üzerinden yapılan ödemelerde, iadesi mümkün olan biletlerin iade işlemleri sadece bilet satın alma işlemlerinde kullanılan kredi kartına yapılır.

Mükerrer Rezervasyon:

Web sitemizden ve diğer satış kanallarımızdan yapılan tüm rezervasyonlar sistemimiz tarafından otomatik olarak kontrol edilmektedir. Rezervasyon kuralları gereği mükerrer olduğu tespit edilen rezervasyonlarınızdan sadece bir tanesi geçerli olacak, bunun dışındaki tüm kayıtlarınız haber verilmeksizin iptal edilecektir. Lütfen mükerrer rezervasyon yapmamaya özen gösteriniz.

Tekerlekli Sandalye

 • Web sitemizden ilk uçuşlarınıza (iç ve dış ) 24 saat kalana kadar tıbbi bir rahatsızlığı olmayan ancak tekerlekli sandalyeye ihtiyaci olan yolculara, yolcunun durumuna göre 3 farklı tipte tekerlekli sandalye hizmeti verilir. Apron İçin: Merdiven inip çıkabilen ancak uzun yol yürüyemeyen yolcular için, uçağa kadar temin edilen tekerlekli sandalyedir. Yolcu, tekerlekli sandalyeyi uçaktan yolcu salonuna veya yolcu salonundan uçağa taşınmak amacıyla talep eder. Merdiven çıkıp inmede sorunu yoktur. Kabindeki koltuğuna yürüyebilir.
 • Basamaklar İçin: Merdiven inip çıkamayan ancak yürüyebilen yolcular için, uçak kapısına kadar temin edilen tekerlekli sandalyedir. Yolcu, tekerlekli sandalyeyi uçaktan yolcu salonuna veya yolcu salonundan uçağa taşınmak amacıyla talep eder. Merdiven çıkıp inmede sorunu vardır. Kabindeki koltuğuna yürüyebilir.
 • Kabine Kadar: Yürüyemeyen yolcular için, kabinde koltuğa kadar temin edilen tekerlekli sandalyedir.

Yolcu tamamen hareketsizdir ve yerinden kımıldayamamaktadır. Uçağın basamakları için yardıma ihtiyacı vardır. Uçak kapısından kabin koltuğuna, kabin koltuğundan uçak kapısına taşınma zorunluluğu vardır.

Rezervasyon ve satış aşaması sırasında istekte bulunmadığınız takdirde, arzu edilen hizmetin havalimanında sunumunda gecikmeler yaşanabilir.

Tekerlekli Sandalye ile ilgili Önemli Notlar

 (i)  Diğer özel istek talebi bulunan yolcularımıza olduğu gibi tekerlekli sandalye talep yolcularımıza da Online Check-in, Kiosktan Check-in ve Online Biniş Kartı hizmetleri verilememektedir.
 (ii) Yolcu, Refakatsiz uçabileceğini beyan ederse, refakatçi şartı aranmaz.
 (iii) Ayrıca seyahat planında diğer havayolları ile ortak uçuş olarak gerçekleştirilen uçuş bulunan yolculuklar için tekerlekli sandalye talebi yerine getirilememektedir.
 (iv) Bebek yolcularımız için tekerlekli sandalye hizmetimiz bulunmamaktadır.

Özel Yemek Talebi

 • Dışhat: Rezervasyon aşamasında uçuşa 24 saatten fazla zaman olan dışhat uçuşları için özel yemek talebinde bulunulabilmektedir. Son 24 saat içerisinde özel yemek talebi yapılamamaktadır.
 • Özel Yemek Talebi, sadece Türk Hava Yolları'nın taşıyıcı firma olduğu seferler için geçerlidir. Farklı bir havayolu ile aktarmalı uçuş içeren ve/veya codeshare seferlerde özel yemek talebi sadece Türk Havayolları'nın icra ettiği kendi seferleri için yapılabilmektedir.
 • İçhat: İçhat uçuşlarımız için Özel Yemek Talebi bulunmamaktadır.

Amerika ve Kanada yolcuları için bagaj bilgi notu

Serbest bagaj taşıma hakkı, rezervasyon sınıfı ve uçuş parkuruna göre değişebilmektedir. Kuzey Amerika noktalarına (Newyork,Washington, Chicago, Los Angeles, Toronto) yapılan TK direk seferlerinde serbest bagaj hakkı 2 parça olarak uygulanmakta olup Amerika varışlı/çıkışlı diğer havayollarının karıştığı tüm interline taşımalarda serbest bagaj hakkı 1 parça olarak uygulanacaktır. Ücretsiz bagaj taşıma ve fazla bagaj uygulamalarıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.