Biletleme Servis Ücretleri

Biletleme servis ücreti nedir?

Biletleme servis ücreti (BSÜ); Türk Hava Yolları Satış Ofisleri, çağrı merkezimiz veya Online olarak Web sitemiz ya da mobil uygulamalardan satın alınan biletler için tahsil edilen hizmet bedelidir.

Türk Hava Yolları neden BSÜ almaktadır?

Türk Hava Yolları, sattığı biletlerden BSÜ tahsil ederek asıl görevi olan uçuş hizmeti ile satış hizmeti için alınan ücretleri birbirinden ayırmaktadır. Yolcularımıza çağrı merkezi, Web sitemiz ve mobil uygulamalar aracılığıyla yılın 365 günü, 24 saat kesintisiz olarak rezervasyon ve bilet satış hizmeti sağlanmaktadır. BSÜ uygulaması ile Türk Hava Yolları seyahat sektöründeki uluslararası gelişime de ayak uydurmuş olmaktadır.

Hangi tarife ve parkurlar için BSÜ alınacaktır?

BSÜ, rezervasyonu veya düzenlemesi doğrudan Türk Hava Yolları Satış Ofisleri'nden, seyahat acentelerinden, çağrı merkezimizden ve Online olarak Web sitemiz ya da mobil uygulamalardan yapılan biletlerden alınmaktadır. BSÜ, biletinizin düzenlendiği ülkeye göre farklılık gösterebilmektedir.

Bilet iadesi durumunda BSÜ iade edilir mi?

Bilet iadesi yolcumuz kaynaklı bir sebeple yapılmışsa rezervasyon ve bilet düzenleme hizmetinin karşılığı olarak alınmış olan BSÜ iade edilmez. Ancak Türk Hava Yolları'ndan kaynaklanan sefer iptallerinde onaylanmış rezervasyonun yolcuya sağlanamaması gibi durumlarda, yolcu iade talep ederse ve söz konusu bilet de Türk Hava Yolları Satış Ofisleri'nden, çağrı merkezimizden veya Online olarak Web sitemiz ya da mobil uygulamalardan satın alındıysa BSÜ'nün tamamı iade edilir. İade işlemi için ayrıca BSÜ alınmaz.

THY biletinin değiştirilmesi durumunda BSÜ ücreti alınır mı?

Ne iç ne de dış hat biletlerde yapılan değişiklikler (reissue) için BSÜ alınmamaktadır.

Ancak Amerika'daki Türk Hava Yolları Satış Ofisleri'nde, yolcunun isteğine bağlı olarak yapılan tarih, uçuş ve parkur değişiklikleri için 20 ABD doları tutarında BSÜ tahsil edilmektedir. Bilette yapılacak her yenileme için de BSÜ tahsil edilmektedir.

Birleşik uçuşlarda BSÜ uygulaması

İç hat uçuşlarında, aktarmalı ve uzun uçuşlar için BSÜ uygulanacak, biletlemelerde parkur bazında ücret sınıflarının değişmesi halinde, en yüksek sınıfa göre BSÜ alınacaktır.

Türkiye çıkışlı dış hat uçuşlarında, gidilecek ülkeye göre aşağıdaki tabloda belirtilen BSÜ bedelleri uygulanmaktadır.

Diğer ülkelerde başlayan seyahatlerde, gidilecek ülkeden bağımsız olarak, seyahatin başladığı ülkedeki BSÜ bedeli uygulanmaktadır.

Miles&Smiles ödül biletleri

Miles&Smiles kapsamındaki tüm iç ve dış hat ödül biletlerinde, refakatçi biletlerde, upgrade (uçuş sınıfını yükseltme) durumlarında ve diğer tüm Miles&Smiles ürünlerinde BSÜ alınmamaktadır.

Code-share uçuşlarda Türk Hava Yolları'nca bilet düzenlenmesi durumunda da BSÜ alınmamaktadır.

Türk Hava Yolları Türkiye Kalkışlı BSÜ Bedelleri

Ortaklığımızın satış ofisi, çağrı merkezi veya online kanallarından düzenlenen biletler için uygulanacak biletleme servis ücret değerleri, çıkış noktasına göre aşağıdaki tablolarda verilmiştir

Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.