Gelişmiş Yolcu Bilgileri (APIS)

Gelişmiş Yolcu Bilgileri (APIS)

Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Güvenlik Yönetimi birimi, Amerika'ya veya Amerika'dan yapılacak uçuşlarda uçuş saatinden 72 saat önce yolcuya ait;

  • Ad, Soyad
  • Cinsiyet
  • Pasaport bilgilerinin

gönderilmesi gerekmektedir. Amerika sektörü içeren ve APFAX sahasında SSRDOCS yolcu bilgisi bulunmayan PNR'ların biletlemesi mümkün olmayacak ve SSRDOCS INFO MISSING yanıtı ile sistem biletlemeyi engelleyecektir.

Bazı ülke kanunları gereğince güvenlik nedeniyle topraklarına yolcu taşıyan havayollarından yolcu hakkında bazı bilgileri (cinsiyet/isim/soyad/doğum tarihi/pasaport nosu gibi ) belli formatta rezervasyona girilmesini talep etmektedir. Bu bilgiler APFAX sahasındaki APIS girişi ile yapılmalıdır.

APIS bilgisini ayrıca Almanya, Çek Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, İspanya, Romanya, Japonya, Güney Kore, Macaristan, Kuveyt, Endonezya, İsveç, İngiltere ve Kanada'ya seyahat edecek "tüm yolcular için" seyahat öncesi ilgili havayolu taşıyıcısı tarafından pasaport bilgilerinin toplanılması (APIS YOLCU ÖNBİLGİSİ) talep edilmektedir.